Meble Fornirowane Co To Znaczy?
Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą fornir? Jest to po prostu drewno, a właściwie jego cienka warstwa. Meble fornirowane powstają z płyty oklejonej cienką warstwą płatów drewna (ok. 0,6-3 mm). Użycie okleiny zwanej fornirem zabezpiecza mebel przed pęknięciami, powstającymi w wyniku dostosowania się drewna do wilgotności powietrza. Ponadto metoda fornirowania nadaje meblom stylowy wygląd zachowując właściwości drewna. Fornirowanie pozwala również uzyskać ciekawy efekt w postaci rysunku słojów, co zdecydowanie stanowi walor wizualny oraz przyciąga wzrok. Zaletą forniru jest także możliwość połączenia drewna twardego z miękkim. Meble fornirowane czasem przewyższają funkcjonalnością swoich “oryginalnych” odpowiedników czyli meble wykonane z litego drewna. Głównie dlatego, że pozbawione są naturalnych przebarwień czy szpar, które występują w meblach wykonanych z litego drewna. A zarazem meble oklejone fornirem posiadają drobne różnice w odcieniu lub usłojeniu, bardzo trudno jest więc odróżnić od litego drewna. Podobnie jak drewno, fornir wymaga odpowiedniego zabezpieczenia np. lakierem lub olejem.
Jak zadbać o meble fornirowane?
Aby zadbać o fornirowane meble nie potrzeba specjalistycznych środków czy też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich czyszczenie jest niezwykle proste, wystarczy do tego miękka, delikatnie zwilżona wodą ściereczka. Należy pamiętać, że fornir nie powinien być traktowany środkami nabłyszczającym czy też zawierającymi alkohol, amoniak lub rozpuszczalnik. Jeśli chcemy na długo utrzymać mebel w idealnym stanie, warto zadbać o jego odpowiednie ustawienie. Na fornir negatywnie będą wpływać takie czynniki jak wilgoć, wysoka temperatura jak również długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych, co może spowodować nieestetyczne -odbarwienia. Meble fornirowane, tak samo jak te wykonane w całości z drewna litego, są podatne na zarysowania, więc trzeba zwracać uwagę na ostre krawędzie przedmiotów, aby nie pozostawiły po sobie śladu. Dlatego warto o nie zadbać poprzez impregnację odpowiednich olejów do pielęgnacji więcej przeczytasz tutaj.
Czy warto kupić meble fornirowane?
Proces fornirowania ma wiele zalet, zarówno pod wglądem ekonomicznym jak i wizualnym. Można droższym drewnem, pociętym w bardzo cienkie deszczułki, oklejać całe płaszczyzny. Poprzez odpowiednie umiejętne układanie fornirów można otrzymać wyjątkowe rysunki ze słojów. Stosowania tej metody w meblarstwie pozwala na łączenie ze sobą drewna twardego z miękkim. Meble fornirowane są zdecydowanie tańsze od mebli wykonanych w 100% z drewna, a dają podobny efekt estetyczny dlatego warto zdecydować się na ich zakup. Zobacz kolekcje mebli oferowanych w naszym sklepie.