Jak wykorzystać olej oraz woski do usunięcia plam z mebli drewnianych
Czasami nawet mimo tego, że jesteśmy ostrożni, coś wyleje się lub przyklei się na powierzchni drewnianego mebla powodując przebarwienia lub plamy, które prezentują się bardzo nieestetycznie. Istnieją jednak skuteczne sposoby na czyszczenie drewna, które pozwolą na usunięcie wszystkich zabrudzeń, nie uszkadzając przy tym pięknej powierzchni drewna.
Zatem jak usunąć plamy z powierzchni drewnianego mebla? O czym należy pamiętać, jeśli chcemy samodzielnie przystąpić do czyszczenia drewna?
Przede wszystkim do pielęgnacji i renowacji mebli dębowych potrzebny jest podstawowy zestaw w którego skład wchodzą:
- Olej w odpowiednim kolorze dobranym do wybarwienia mebli,
- Odpowiedni wosk
- Aplikator do ręcznego polerowania
- Kostka szlifierska, najlepiej dwustronna (miękka/twarda dla zoptymalizowania wykonywanych prac) i papier ścierny do kostki (najlepiej o gramaturze 180)
Przy pielęgnacji mebli drewnianych warto zaopatrzyć się także w rękawiczki i dodatkowe ściereczki.
W naszej ofercie możesz znaleźć specjalny zestaw pielęgnacyjny w którego skład wchodzą:
- Dryaden Mobel Politur – pojemność: 50 ml – wosk do pielęgnacji i zabezpieczania powierzchni mebli olejowanych i woskowanych. Sprawdza się przy usuwaniu zanieczyszczeń i plam, przeznaczony jest do mebli w każdym wybarwieniu.
- Kunos Objektol – pojemność: 50 ml – olej do stosowania przy głębszych uszkodzeniach (rysy, wgłębienia, zadrapania, nacięcia), szorstkości powierzchni oraz w przypadku głębokich plam po wodzie lub płynach kolorowych. Olej zawiera barwnik odpowiadający wybarwieniu mebli: dąb natura, dąb palony, dąb bursztyn lub dąb bianco.
- Ściereczka bawełniana
- Włóknina ścierna
Jak wykorzystać olej oraz woski do usunięcia plam z mebli drewnianych
Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych należy dokładnie zabezpieczyć podłogę oraz dywany wykładając je np. folią.
- Aby wypielęgnować meble na których powstały rożnego rodzaju przebarwienia należy w pierwszej kolejności zeszlifować powierzchnię (nie tylko w miejscu przebawienia np. w przypadku wystąpienia przebarwienia np. na blacie trzeba zeszlifować całą powierzchnię blatu), za pomocą kostki z papierem ściernym, podczas szlifowania należy pamiętać o tym aby szlifować wzdłuż usłojenia.
- Po zeszlifowaniu całej powierzchni pozostaje pył z którego należy oczyścić mebel.
- Po zeszlifowaniu i dokładnym oczyszczeniu powierzchni można przystąpić do zaolejowania na nowo powierzchni mebla. Można to zrobić za pomocą zwykłej ściereczki. Zaolejowaną powierzchni należy pozostawić na 2 minuty, po tym czasie należy przetrzeć całą powierzchnie do sucha.
- Po zaolejowaniu powierzchni i odczekaniu minimum 6 godzin można przystąpić do woskowania (przy wybarwieniu dąb bursztyn należy zmieszać wosk razem z olejem w proporcji ok. 90% oleju i 10% wosku, w przypadku innych wybarwień należy użyć tylko samego wosku). Przygotowaną mieszankę lub sam wosk rozprowadzamy równomiernie na całej zaolejowanej wcześniej powierzchni. Po nałożeniu preparatu wcieramy go w powierzchnie mebla, a następnie przetrzeć ją starannie czystą ściereczką. Tak zaimpregnowany mebel trzeba pozostawić do całkowitego wchłonięcia na minimum 4 godziny.
W tych prostych krokach czyli:
- szlifowaniu
- olejowaniu
- woskowaniu
można szybko odnowić i odświeżyć swój mebel i pozbyć się z niego wszelkiego rodzaju plam oraz przebarwień.